دانلود  18  آهنگ

محلی گیلان

دانلود  10  آهنگ

محلی آذری

دانلود  11  آهنگ

محلی کردی

دانلود  12  آهنگ

محلی آذری

دانلود  4  آهنگ

محلی جنوب

دانلود  5  آهنگ

محلی بلوچی

موسیقی لری

دانلود 7 آهنگ

موسیقی لری

دانلود  10  آهنگ

روستای رزجرد
نوشته شده توسط مدیرسایت   
سه شنبه ۰۹ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۱۷

رَزجـِرد (Razjerd) يکي از روستاهاي كوهستاني و زبياي استان قزوين است كه در بخش مرکزي شهر قزوين در استان قزوين است منطقه مسکوني اين روستا مساحتي بالغ بر 286 هزار و 600 متر مربع دارد.
رزجرد  در ۲۱ کيلومتري شمال شرقي قزوين و در مسير جاده الموت واقع شده‌است و گردشگران و علاقه‌مندان به بازديد از قلعه الموت و درياچه اوان، از اين روستا مي‌گذرند.

نام بحث‌انگيز
اهالي اين روستا، ولايت خود را "زَزِي يَرد" مي‌نامند كه به احتمال فراوان تغيير يافته کلمه رزجرد در زبان اهالي روستا است.  درباره نام اين روستا، مباحث مختلفي مطرح مي‌شود. برخي رزجرد را در اصل رزگرد يا رزه گرد مي دانند كه به صورت معرب به رزجرد تبديل شده است. برخي نام اين روستا را «يزدگرد» مي دانند كه به صورت معرب "يزدجرد" هم تلفظ مي شده است. بر اين اساس، نام اين روستا به يزدگرد سوم، آخرين پادشاه ساساني منسوب مي‌شود.

 مطالعات قوم شناختي
رزجرد از پرجمعيت‌ترين روستاهاي استان قزوين به شمار مي‌رود. گزارش لغت‌نامه دهخدا بر اساس جلد اول فرهنگ جغرافيايي ايران، جمعيت رزجرد در حدود نيم‌قرن پيش را 993 تن حكايت مي‌كند. در ابتداي سال 1386 حدوداً 1900 نفر در قالب ۴۸۴ خانوار در اين روستا زندگي مي‌كردند. به نظر مي‌رسد در حال حاضر جمعيت روستا حدود 2 هزار نفر باشد.

 در اين روستا، چند طايفه با نام‌هاي خانوادگي "اکبرشاهي"، "زينلي"، "ابراهيمي"، "بخشي"، "قاسمعلي"، "اميراحمدي"، "خوئيني" و "طارمي"زندگي مي‌كنند كه نام خانوادگي دو طايفه اخير، ممكن است حاكي از غير بومي بودن آنها داشته باشد.

 اهالي اين روستا در چند ملحه مشخص با نام‌ها، "جيدو"، "آخورگاه"، "عسلگاه"، "دردو"، "سنگلاخ"، "در مسجد" و "پس باغ" زندگي مي‌كنند.
مردم رزجرد تات زبانند و در اين زبان به گويش روستاهاي تات‌نشين الموت و طالقان نزديك‌ هستند. اهالي روستا به مشاغلي چون كشاورزي و باغداري، دامداري، انواع ريسندگي و بافندگي و مشاغل مرتبط با آن (گليم بافي، قالي‌بافي، جوراب بافي، قاليبافي، ريسندگي، نخ ريسي، رنگرزي و... اشتغال دارند. در سالهاي جديد مشاغل خدماتي و صنعتي نيز به عنوان مجاري كسب درآمد مورد توجه اهالي رزجرد قرار گرفته است. از اين رو نانوائي، آرايشگري و... و نيز حضور در محيط‌هاي اداري و كارخانجات نيز به مشاغل كهن روستا اضافه شده است.
در رزجرد غلاتي مانند گندم و جو،‌حبوباتي مانند نخود، ماش، ميوه‌هايي مانند گيلاس، گردو، بادام، فندق، آلو، زردآلو و انواع انگور، سبزيجاتي مانند فلفل، تره، تربچه و محصولات جاليزي مانند خيار، گوجه، کدو، بادمجان و... كشت مي‌شود.

ديدني‌هاي رزجرد

رزجرد، روستاي دل‌ انگيزي است كه مي‌تواند يكي دو روز پر نشاط را براي علاقه‌مندان به گردشگري نويد دهد.  

 دو امامزاده محمد و ابرهيم عليهماالسلام، اماكن مذهبي روستا هستند. امامزاده محمد(ع) داخل روستا و در حد فاصل محله‌هاي دشته خرمن و سنگه‌لاق(سنگلاخ) قرار دارد که به تازگي به همت اداره اوقاف قزوين، ساختمان آن بازسازي شده است.

 اما امامزاده ابراهيم (ع) در 3 کيلومتري شرق رزجرد و در دامنه کوه قرار دارد.   

آبشار ورچُر  از ديدني‌هاي رزجرد است كه در فاصله 6 کيلومتري شرق روستا قرار دارد. اين آبشار زيبا با ارتفاعي در حدود 30 متر در ماه ارديبهشت جلوه‌گري بسياري دارد. پر آبي اين آبشار و سرسبزي دره آن که با درختان بيد، ون و ... كوهنوردان را به تماشاي خود فرا مي‌خواند.
مسافران و كوه‌پيمايان پيش از عزيمت به محل آبشار يا پس از آن مي‌توانند اميدوار باشند كه در باغچه سراهاي باباشفيع، غزل، رسپينا پرديس و... امكاناتي براي پذيرائي از آنها هست.
به علاوه آنها مي‌توانند از کوه‌ يخبند، هفت چشمه، چشمه اولي کرو و.. ديدن كنند و اگر به آثار باستاني هم علاقه دارند به تماشاي قاله سنگه رو (قلعه‌ سنگرود) و قلعه يزدگرد بروند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دوشنبه 31 اردیبهشت 1386، آقای حسین صارمی از اهالی روستا که همراه گله گوسفندان روستا به منطقه «قاله سنگه رو» رفته بود موفق به پیدا کردن قارچی شد که وزن آن به شش کیلو گرم می رسد.
ایشان اظهار داشتند: «ابتدا فکر کردم که پلاستیک است اما وقتی نزدیک آن شدم باورم نمی شد که یک قارچ باشد، پیدا شدن اين قارچ در مدت چند دهه ای که به شغل چوپانی مشغول هستم بی سابقه بود.»
لازم به ذکر است رزجرد با شرایط کوهستانی که دارد یکی از مناطق رویش قارچ های خوراکی است که البته در زبان محلی آنها را به نام «کماگوش» می شناسند.

 

 

 

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه روستاشناسی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.